Obec Suchá Lhota

Přejít na obsah
E - Úřední deska Usnesení ZO Kalendář akcí Základní informace
Dnes je 15.6.2019, svátek má Vít.
Kontakt
Obec Suchá Lhota
tel.: 608 540178
 
Suchá Lhota 12
570 01 Litomyšl
 
IČ:00277436
suchalhota@lit.cz
 
Úřední hodiny
ST - 18ºº : 20ºº hod
 
E-podatelna
suchalhota.podatelna@lit.cz

 

Lehota

35. sraz Lhot a Lehot

LEHOTA

 3. 7. – 5. 7. 2015

 

Obec Lehota se nachází ve středu západního Slovenska v blízkosti krajského města Nitra. Celková rozloha obce je 1100 ha v nadmořské výšce 252 m. n. m. Tato vesnice má v současné době 2090 obyvatel. První zmínka o obci je z roku 1303, kdy tuto vesnici založil kníže Aba z rodu Hunt-Poznan. Dominantou této vesnice je kostel Sv. Anny.

Nyní bych Vám mile rád představil náš pobyt v Lehotě na Slovensku. Je čtvrtek 2. 7. a blíží se nám 18 hodina a my pomalu dobalujeme poslední věci. Čeká nás totiž dlouhá cesta na Slovensko. V tento den vyráží dvě posádky a to naše oranžová dodávka, ve které si sedí Petr, Jana, Símča, Martin, Lenka a Pavlínka. Druhou posádku tvoří dva mladíci a to Matěj s Péťou. Cestu všichni náramně užíváme! Dáváme ještě krátkou přestávku v Hodoníne na malý nákup a na kávičku. Je něco okolo 1 hodiny ráno a přijíždíme do Lehoty. Míříme se hned ubytovat. Letos staví stany pod dálnici na poli. K tomu stavění nám krásně svítí měsíc, protože je úplně. Tento rok máme novinku v naší základně a to dva altánky, lavičky se stoly, gauč, lednici a v neposlední řadě také bazén. Máme takový luxusní obývací pokoj. Všichni jsou po cestě unavení, a tak si dáváme jednoho panáčka na dobrou noc a jdeme spát.                                          

Vstáváme do velmi slunečného a horkého rána. První věc, kterou máme dnes v plánu je samozřejmě vydatná snídaně, abychom měli na celý víkend pořádnou energii. Rozhodli jsme se, že dnes si uděláme malý výlet po vesnici. Naše cesta mířila na velký kopec, kde jsme čekali, že něco bude, a taky že bylo. Nádherný výhled na Nitru a Obec Lehotu nám zpříjemňovala myslivecká chata, kde se čepovalo pivečko o 106. Po náročné cestě jsme si to pivo, tak trochu zasloužili. Cestou dolů se zastavujeme u malé kapličky, kde teče místní pramen, který prý očistí tělo i duši. Jsme zpět ve vesnici a jdeme si kupovat pásky, které v letošním roce mají červenou barvu. Odpoledne trávíme v naší základně, kde si v horkém počasí smáčíme nohy a těla v bazénu. V 15:00 hod. je slavnostně starostou obce otevřený 35. Sraz Lhot a Lehot. Na programu jsou folklorní soubory a ukázka hry na fujaru. Následně vystupuje místní obyvatelka Kristína, která je známa z pořadu X-factor. Tato zpěvačka nás očarovala, a proto není také od věci zmínit, že se s námi z kamarádila. Během dne také přijíždí další posádka v podání Maxe, který přijel na motorce. V podvečer také přijíždí další auto s posádkou v podání Stáni, Fandy, Milana a letošního nováčka Helči. Dále také dojíždí další dva motorkáři a to Monika s Pavlem. Jsme kompletní! Za Suchou Lhotu letos dorazilo 15 zástupců. Což je opět dobré číslo. Večer patří dobré náladě, pivečku, alkoholu a hlavně všem Lhoťanům a Lehoťanům. V programu se střídají místí kapely např. Dr. Zetor, The Paranoid, Everlong… Tyto kapely hrály převážně české a slovenské hity. Do ranních hodin také pokračovala diskotéka, kterou si všichni náramně užili.

Máme tu sobotu a s ní i hlavní den! Je opět velké vedro, a tak nám nezbývá nic jiného než se od rána zmáčet v našem provizorním bazénku. Všichni jsou mírně unavení, ale snad něco vydržíme, a tak si hned po ránu všichni dáváme naše české točené pivečko, které jsem si mimochodem, také přivezli. Jako každoročně se také koná schůze všech zástupců Lhot a Lehot. Nás zastupuje Jana s Petrem. Na schůzi se řeší opět, kdo bude hostit sraz. Příští rok nás čeká opět Česká republika a to Ostrožská Lhota. Na schůzi, ale vzniká jiný problém. Není, kdo by hostil sraz v roce 2017. Zde opět začíná myšlenka, co takhle Suchá Lhota. Po loňském srazu jsme si již připravili nějaké ty podklady k tomu, že by to u nás šlo, ale bohužel z toho nějak sešlo. Bylo by přece škoda nechat takové dlouholeté tradice. No uvidíme, třeba se nakonec opravdu sraz bude konat u nás doma! Den utíká jako voda a blíží se 13 hodina a my se pomalu řadíme do průvodu. Letos jsme na sraz dorazili jako 25, což je krásné číslo. Během průvodu se zpívá, hraje a tancuje. Po cestě u domů nám všichni nabízí domácí slivovičku, koláčky, buchty, no prostě hold se máme na Slovensku dobře. Jelikož je opravdové vedro, tek průvod je pouze krátký. Docházíme na hřiště, kde nakonec dáváme naší společnou fotku. O program se po průvodu starají opět folklorní soubory, vystoupení dětí ze základní školy a dětské taneční skupiny. Je opravdu vedro a my tak jdeme do naší základny, kde si vychutnáváme pohody v bazénku a točeného pivečka. V podvečer se nám, tak nějak nechce sedět v naší základně, a tak vyrážíme do víru vesnice, kde sedáme do vláčku, který po celou dobu srazu dělal vyhlídkové jízdy dokonce i na mysliveckou chatu, tak jsme nelenivěli a vyrazili na projížďku vláčkem. Jízdu jsme si náramně užili! Večer patřil naší české kapele a to Argemě, která nás příjemně naladila! Hned po ní následovalo vystoupení v pole dancu což je tanec u tyče. Toto vystoupení ocenili spíše pánové. Dokonce si to po vystoupení vyzkoušel i jeden pán, který ukázal, že to také dokáže. Program po tomto vystoupení jel dál a na podiu se připravovala místní kapela Horkýže slíže. Myslím si, že na tuto kapelu to rozjeli úplně všichni! Celé hřiště bylo zaplněné a všichni s prostě bavili, pili a užívali si! Hlavní program se chýlí ke konci, a tak nesmí chybět půlnoční ohňostroj. Nakonec opět následovala diskotéka až do raná.

Máme tu opět parné ráno. Všechny vylákalo ze stanů hrozné vedro, které se už nedalo snést. Náš bazének se proměnil spíše ve vířivku než v bazén, ale to nám tak nějak nevadilo a sehnali jsme si do něj studenou vodu, aby nás bazének ještě osvěžil. Tento den je pro většinu lidí, den kdy nastává loučení. Říkáme si, že to zase opravdu uteklo, ale nedá se nic dělat. Ze Suché Lhoty dnes odjíždí pouze Matěj s Péťou. Ostatní zůstávají až do zítřka. V programu je na tento den ještě docela dost věcí. Naši zástupci, ale volí místní hospůdku, kde si tak trochu odpočinou po těch pár náročných dnech. Někteří volí cestu do postele, aby nabrali trochu sil. V 15:00 byl slavnostně ukončen 35. Sraz Lhot a Lehot. Na rozloučenou zahrálo ještě pár místních kapel a nakonec se šlo brzo spát.                                                                                         

Je tu pondělí a pro Suchou Lhotu nastává den balení. Na programu už nezbývá žádná položka a stanové městečko je skoro úplně prázdné. Nezbývá nic jiného než dobalit a vyrazit směr Česká republika.

Uteklo to opět strašně rychle jako pára nad hrncem. Teď nezbývá nic jiného, než všechno vyčíslit. Sraz celkově navštívilo 54 Lhot a Lehot. My přijeli jako 25. Suchou Lhotu reprezentovalo 15 členů z toho 1 nováček. Celkový počet lidí je odhadován na 3000 lidí. Příští rok se přesuneme zpět do Čech do Ostrožské Lhoty u Uherského Hradiště.

       

         Tak zase za rok! Na 36. Srazu Lhot a Lehot v Ostrožské Lhotě!

56_dscn3129.jpg
Aktuálně z obce

5. června 2019

Pozvánka on našich hasičů: Přijďte se podívat na historickou jízdu hasičských...

6. května 2019

Divadelní předstvení již 19. května 2019 od 17 hod. v kulutním...

7. dubna 2019

RETRO...

5. dubna 2019

Jarní úklid...

2. dubna 2019

Úterý 2. dubna patřilo v Suché Lhotě ženám, které si přišly vyrobit originální...
Anketa
Má se obec Suchá Lhota přihlásit do soutěže Vesnice roku?
ano
ano
hlasů: 10
ne
ne
hlasů: 0
nevim
nevim
hlasů: 0
Počet hlasujících: 10
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Počasí
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2013 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti