OBEC Suchá Lhota

Obec Suchá Lhota
Přejít na obsah

Naše obec

SUCHÁ LHOTA 

Okres: Svitavy

Kraj: Pardubický 

Počet obyvatel: 89

Rozloha: 218 ha

Starostka: Lenka Drahošová

 

 

Suchá Lhota je malebná vesnice nacházející se v západním okraji okresu Svitavy v nadmořské výšce 426 m n. m. Vznik obce nelze určit zcela přesně, avšak první písemná zmínka o obci se váže k roku 1347, kdy se uvádí jako majetek biskupství litomyšlského.

V roce 1929 byl v jižní části obce postaven vodojem, jehož stávající podoba tvoří dominantu vesnice. V blízkosti vodojemu se nachází vodní nádrž a hasičská zbrojnice. Centrum obce tvoří  kaple sv. Anny s božími muky a pomníkem padlých hrdinů za 1. sv. války hasičská zbrojnice. Celé prostranství bylo v loňském roce vydlážděno a letos bude prostranství doplněno o novou výsadbu zeleně.

Nejen občané mohou využívat k různým společenským akcím kulturní areál, který se skládá z kulturní haly, bývalého pohostinství, tanečního parketu s přilehlým parkem a vinárny. Na obecním úřadě je pro občany k dispozici obecní knihovna, mandl, stolní tenis a místnost určená pro trávení volného času. 

Dlouholetou tradici má v naší obci sbor dobrovolných hasičů, který má v současné době 42 členů, což představuje téměř polovinu z celkového počtu obyvatel obce. Sbor se každoročně účastní okrskové soutěže, kde soutěží družstvo mužů i žen. Společně s obcí pořádá jarní a podzimní úklid obce, pálení čarodějnic.

V naší malé obci to žije během celého roku. Díky občanům, kteří se snaží přiložit ruku k dílu, tak máme krásně upravenou obec, kde se všichni snaží udržovat okolí nejen svých obydlí. Údržba a zvelebování obce se nám také daří za pomoci Programu obnovy venkova.

Obec má také bohatý kulturní život. Začátek roku patří tříkrálové sbírce, účastníme se Srazu Lhot a Lehot, pořádáme cyklovýlety nejen do okolí obce, účastníme se Her bez katastru, pořádáme volnočasové kurzy jako např. pletení z pedigu, výroba věnců nebo kurz anglického jazyka, novou tradicí je také turnaj ve hře pexeso, dále připravujeme tradiční vánoční výstavu a trhy. Poslední den v roce se tradičně scházíme u kaple sv. Anny, kde si občané osobně popřejí vše dobré do nového roku. Kulturní život je pestrý a je určený pro všechny věkové kategorie. Nejen díky těmto aktivitám naše obec získala v loňském roce bílou stuhu za činnost mládeže v soutěži Vesnice roku 2018.

 

Matěj Doležal

místostarosta obce Suchá Lhota

AKTUALITY
5. 10. 2019
Sobota 5. října byla věnována našim občanům! Zastupitelé obce připravili přátelské…
8. 8. 2019
Přijměte pozvání OBECNÍ KNIHOVNY SUCHÁ LHOTA                           …
ANKETA
Jste spokojeni s úpravou centra obce?
Ano
hlasů: 0
Ne
hlasů: 0
Nevim
hlasů: 0
Počet hlasujících: 0
Jsem robot
4 + 5 =
SPOLUPRACUJEME
  • https://www.facebook.com/suchalhota/
    Suchá Lhota na facebooku!
  • http://www.mas-lit.cz/
    MAS Litomyšlsko o.p.s.
  • http://www.litomyslsko.cz/
    Mikroregion Litomyšlsko
POČASÍ
Obec Suchá Lhota

Obec Suchá Lhota
Suchá Lhota 12
570 01 Litomyšl

tel.: 608 540 178
suchalhota@lit.cz

Úřední dny a hodiny:
ST 18.00 - 20.00 hod

IČ: 00277436

E-podatelna:
suchalhota.podatelna@lit.cz

Úřední deskaAktuálně z obceZákladní informacePronájem areálu Naše obec
© Obec Suchá Lhota | Prohlášení o přístupnosti | Mapa webu