Naše obec

SUCHÁ LHOTA 

Okres: Svitavy

Kraj: Pardubický 

Počet obyvatel: 84

Rozloha: 218 ha

Starostka: Lenka Drahošová

 

Suchá Lhota je malebná vesnice, která má 84 obyvatel.  Nacházející se v západním okraji okresu Svitavy a prakticky na samotném geografickém středu Pardubického kraje v nadmořské výšce 426 m n. m. na 218 ha. Vznik obce nelze určit zcela přesně, avšak první písemná zmínka o obci se váže k roku 1347, kdy se uvádí jako majetek biskupství litomyšlského.

Po osamotnění roku 1903 prošla Suchá Lhota velkou proměnou.  Prvním velkým počinem byla v roce 1929 stavba vodovodu a elektrifikace. V tomto roce byl také postaven vodojem, jehož stávající podoba tvoří dominantu vesnice. V blízkosti vodojemu se nachází vodní nádrž a hasičská zbrojnice. Centrum obce tvoří  kaple sv. Anny s božími muky a pomníkem padlých hrdinů za 1. sv. války hasičská zbrojnice. Občané mohou využívat k různým společenským akcím kulturní areál, který se skládá z kulturní haly, bývalého pohostinství, tanečního parketu s přilehlým parkem a vinárny. Na obecním úřadě je pro občany k dispozici obecní knihovna, mandl, stolní tenis a místnost určená pro trávení volného času. 

Dlouholetou tradici má v naší obci sbor dobrovolných hasičů, který má v současné době 47 členů, což představuje téměř polovinu z celkového počtu obyvatel obce. Sbor se každoročně účastní okrskové soutěže, kde soutěží družstvo mužů i žen. Společně se tak podílí na bohatém společenském životě.  V roce 2019 byl v obci obnoven divadelní soubor, který nacvičil divadelní hru Tvrdé české palice od Františka Cimlera. Svojí premiéru mělo představení 4. září 2021 u příležitosti Setkání rodáků a přátel obce Suchá Lhota. V současné době soubor odehrál několik repríz v malebných obcích našeho kraje.

V naší malé obci to žije během celého roku. Díky občanům, kteří se snaží přiložit ruku k dílu, tak máme krásně upravenou obec, kde se všichni snaží udržovat okolí nejen svých obydlí.

Obec má také bohatý kulturní život. Začátek roku patří Tříkrálové sbírce, pálíme čarodějnice, účastníme se Srazu Lhot a Lehot, pořádáme cyklovýlety nejen do okolí obce, účastníme se Her bez katastru, pořádáme volnočasové kurzy a přednášky, setkáváme se při turnaji v pexesu, provětráváme půdy a šatníky na Sucholhoteckém blešáku, společně se vydáváme uklízet Česko, dále připravujeme tradiční vánoční výstavu a trhy a poslední den v roce se scházíme u naší kapličky, kde si společně popřejeme s občany vše dobré do nového roku. K těmto tradičním akcím také sami občané připravili pár nových. Díky netradiční silvestrovské židličkované, kde 12 občanů získalo úkol na každý měsíc v roce. Tím pádem jsme se v roce 2022 mohli účastnit těchto akcí: novoroční výšlap, masopust, jarní výzdobu obecního úřadu, jarní úklid obce, stavění máje, soutěž o nejlepší koláč a guláš, letní kino, beach party, vinobraní, drakiádu, bramborákové hody a pečení perníčku…

Kulturní život je pestrý a je určený pro všechny věkové kategorie. Nejen díky těmto aktivitám naše obec získala v  roce 2022 krajské a také celostátní prvenství Ceny naděje pro živý venkov za místní spolkový život v obci. Tuto cenu uděluje Sdružení místních samospráv v rámci soutěže Vesnice roku. Tento úspěch tak navazuje na zisk Bílé stuhy za činnost mládeže v soutěži vesnice roku 2018.